Bluesman z prestiżową nagrodą

Kultura

Stanisław Antośkiewicz, lider istniejącego od 15 lat zespołu Why Ducky? za całokształt swojej działalności na rzecz kultury w Ciechanowie został uhonorowany nagrodą im. Franciszka Rajkowskiego.

Laureat był inicjatorem wielu rozpoznawalnych w regionie i Kraju imprez to m.in. „Blues na dołku” czy „Spring Blues Night Festival”. Nagrodę w kształcie gałązki wawrzynu od 37 lat przyznaje Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

– Kiedy odebrałem telefon od pana Eugeniusza Sadowskiego z informacją o tym, że zostałem nominowany do nagrody, wiedziałem, że będą kłopoty. Prosiłem nawet żeby organizatorzy się zlitowali i to odwołali, a potem wybrali kogoś innego- żartuje Stanisław Antośkiewicz.

Powodem owych kłopotów miał być m.in. chcrakterystyczny styl ubioru artysty. Jak sam mówi na tę uroczystość postanowił jednak „wbić się w gajor”

– Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Ci ludzie docenili moją pracę i ja chciałem swoim ubiorem okazać im szacunek, choć przyznaję, że krawat przyniosłem w kieszeni i sam laudator mi go zawiązywał. Inna osoba dbała o to żeby kołnierzyk od koszuli wyglądał tak jak powinien i tak wypchnięto mnie przed naród – tłumaczy.

Stanisław Antośkiewicz Współpracował z Wojewódzkim Domem Kultury, Biurem Wystaw Artystycznych i Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki. Był członkiem zespołów muzycznych „Sklep Jubilera”, „Blues Market”. Zajmował się też dziennikarstwem muzycznym – pisał m.in. dla „Czasu Ciechanowa”, a od 2002- 2017 roku w Katolickim Radiu Ciechanów i Katolickim Radiu Diecezji Płockiej prowadził autorski program. „Blues Wieczorową Porą”. Od lat zajmuje się… sadownictwem.

– Kiedy jeżdżę ciągnikiem zwłaszcza jak trzeba robić opryski to mam sporo czasu na myślenie. Część piosenek mojego autorstwa powstała właśnie w ciągniku – wyjaśnia.

Przyznawana w Ciechanowie nagroda ma też przypominać o Franciszku Rajkowskim (ur. 4 stycznia 1848 w Jarlutach Wielkich pod Ciechanowem, zm. 15 października 1908 w Ciechanowie) – miejscowym lekarzu i społeczniku.  Zainicjował on wiele społeczno-gospodarczych i kulturalnych przedsięwzięć. Był m.in. założycielem Spółki Akcyjnej Fabryki Cukru. Odegrał istotną rolę w powstaniu (1882) i funkcjonowaniu Ciechanowskiej Straży Ogniowej. Nieustannie doskonalił swoją wiedzę. Nie zważając na własne zdrowie niósł pomoc ubogiej ludności. Wygłaszał też odczyty, propagował zakazaną literaturę polityczną. Prenumerował kilkanaście tytułów prasowych, w tym wszystkie krajowe i niektóre zagraniczne czasopisma medyczne. Był współzałożycielem i akcjonariuszem pisma „Medycyna”. Uczestniczył niemal we wszystkich ważniejszych krajowych i zagranicznych zjazdach lekarskich.

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco