Emerytura z Karty nauczyciela czy powszechna? Decyzję należy podjąć do końca sierpnia

Wiadomości

Rząd PiS do ustawy obniżającej wiek emerytalny dopisał specjalny artykuł o emeryturach nauczycieli. Jeśli szybko nie podejmiemy decyzji o zwolnieniu z pracy, nasza emerytura może być o kilkaset złotych niższa.

Nauczyciele urodzeni po 1948 r. mogą ubiegać się o emeryturę nauczycielską przewidzianą w art. 88 Karty Nauczyciela lub o emeryturę przysługującą po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Część z nich powinna podjąć decyzję przed końcem sierpnia. W przeciwnym wypadku emerytura zostanie obliczona według nowych zasad, tzn. z pominięciem Karty Nauczyciela.

– Co do zasady z emerytury nauczycielskiej mogą skorzystać pedagodzy urodzeni po 1948 r., którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Przyznaje się ją, jeżeli spełni się określone warunki.- informuje Piotr Olewiński regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego –  Do 31 grudnia 2008 r. należy posiadać 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym, trzeba rozwiązać stosunek pracy oraz zgłosić wniosek o emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. – wyjaśnia.

Jednak część starszych nauczycieli również może wybrać ten sposób obliczenia emerytury. Dotyczy to pedagogów, którzy przed 1 października 2017 r. ukończyli już powszechny wiek emerytalny albo osiągną ten wiek w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r., ale nie osiągnęli jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego. Wniosek o emeryturę nauczycielską muszą oni jednak złożyć najpóźniej 31 sierpnia 2018 r. po uprzednim rozwiązaniu stosunku pracy. Inaczej emerytura zostanie obliczona wg nowych zasad.

– Wysokość świadczeń może się bardzo różnić, dlatego warto już teraz zorientować się które z nich bardziej się opłaci. W podjęciu decyzji pomogą prognozy wysokości emerytur. Po założeniu konta na Platformie Usług elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl) można samodzielnie wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym oba warianty świadczeń i porównać ich wysokość. – informuje rzecznik ZUS.

 

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco