Ciechanów: Dołącz do akcji i załóż dzisiaj kolorowe skarpetki!

Wiadomości, Wydarzenia

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W Ciechanowie ta środa będzie kolorowa nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa wystarczy założyć kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary.

Pomysłodawcą ciechanowskiej kolorowej skarpetki jest Robert Słupski, tata Zuzi – dziewczynki z zespołem Downa, uczennicy SP nr 7 w Ciechanowie.

– Zachęcamy do włączenia się do akcji informacyjnej „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Wystarczy w symbolicznym geście założenia dwóch skarpetek „nie do pary” włączyć się do wyrażenia myśli integracyjnej na rzecz osób z zespołem Downa. Zakładając dwie różne skarpetki wspieramy ważną inicjatywę, solidaryzujemy się z całymi rodzinami i dziećmi, które dotknięte są chorobą – mówi pan Robert.

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Ciechanowie co roku zachęca wszystkich do udziału w akcji. Tym razem jednak oprócz Dnia Kolorowej Skarpetki szkoła organizuje I Ciechanowski Zlot Rodzin Dzieci z zespołem Downa. Koordynatorkami zlotu są: Agata Tylińska i Anna Kaszubowska. Wszystko we współpracy z Wydziałem Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ w Ciechanowie oraz pod patronatem prezydenta miasta Krzysztofa Kosińskiego.

-Chcielibyśmy ten dzień szczególnie uczcić. Jest grupa osób, są rodziny, z którymi wymieniamy się doświadczeniami, utrzymujemy kontakt, więc fajnie byłoby się spotkać na żywo. Dzięki wsparciu wielu przyjaznych osób udało się zorganizować taki dzień. Nie oznacza to jednak, że  I Ciechanowski Zlot Rodzin z Zespołem Downa jest spotkaniem zamkniętym. Drzwi są otwarte dla wszystkich. Należy pamiętać tylko o skarpetkach „nie do pary”- informuje tata Zuzi.

Światowy Dzień  Zespołu Downa od 2005 roku obchodzony jest 21 marca. Dzień ten został wybrany na święto osób z zespołem Downa nieprzypadkowo. Podłożem tej wady rozwoju jest bowiem zaburzenie genetyczne polegające na obecności trzech – zamiast dwóch – kopii chromosomu 21 w komórkach (tzw. trisomia 21).

 

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco