List otwarty p. o. Dyrektora oraz Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Temat dnia, Wiadomości

Treść listu została przesyłana do szkół z terenu powiatu ciechanowskiego. Do szkół list trafił z poniższą informacją: -Czas pandemii stawia przed nami ciągle nowe wyzwania i powoduje konieczność podejmowania działań nowych i niestandardowych. Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Ciechanowie staje przed takim wyzwaniem i po raz pierwszy w swojej prawie 40-letniej działalności kieruje do Dyrektorów, Nauczycieli i Wychowawców list otwarty – informuje p.o. dyrektora Poradni Wiesława Machul

List otwarty publikujemy w całości

Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy,

 

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy,

 

Pandemia „spadła niespodziewanie” na nas wszystkich – zmieniła nasze dotychczasowe życie i sposób nauczania, ograniczyła też bezpośrednie relacje z dziećmi, do których byliśmy przyzwyczajeni. Wszyscy znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, z ograniczeniami, niepewnością o przyszłość, lękiem o życie własne i naszych bliskich, nowymi rozwiązaniami i nową formą kontaktu. Izolacja kosztowała nas ograniczenie kontaktów bezpośrednich, utratę bliskości, osłabienie relacji, wymagała dostosowania się do nowych zasad. Zostaliśmy i my, i nasi uczniowie postawieni w nowej sytuacji. O ile dość szybko doszło do realizacji lekcji zdalnych i poradzenia sobie z ich techniczną organizacją, o tyle znacznie trudniej było nadrobić brak bezpośrednich relacji społecznych.

 

Poprawa sytuacji epidemicznej daje nadzieję na powrót do nauki stacjonarnej. Od dłuższego czasu słyszymy od dzieci i młodzieży korzystających z naszych usług zarówno o nadziejach na powrót do szkoły i oczekiwaniu na „prawdziwe spotkania”, jak również o licznych obawach i lękach związanych z tym powrotem. Dzieci i młodzież tęsknią za kontaktem z rówieśnikami i nauczycielami, ale z drugiej strony długa przerwa w tych kontaktach budzi ich lęki i obawy. Potęguje je niepokój związany z „rozliczaniem” za czas edukacji zdalnej, sprawdzaniem wiedzy, odpytywaniem, wyobrażanym sobie przez dzieci zwiększeniem liczby klasówek, kartkówek, odpytywań, itp. Wśród dzieci i młodzieży narastają więc obawy związane z samym powrotem, wejściem do grupy, ale i z kontaktem z nauczycielami. W tej sytuacji zachęcamy do rozważnego i empatycznego podejścia do problemu sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów, które – szczególnie na początku -trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum. Powrót po długim czasie do nauki stacjonarnej sprawia, że wszystkie relacje, zarówno te pomiędzy uczniami, jak i uczniami a nauczycielami będą musiały być zbudowane od nowa. W tej sytuacji niezwykle ważne staje się zapewnienie wspierającego i przyjaznego środowiska edukacyjnego. Chodzi o to, by w szczególny sposób zaopiekować się sferą emocjonalną naszych uczniów, co w dalszej perspektywie ułatwi skupienie się na nauce i umożliwi rozwój oraz bardziej wydajną pracę.

 

Jesteśmy przekonani, że pierwsze dni nauki stacjonarnej w szkołach trzeba przeznaczyć na oswojenie się i przyzwyczajenie do bycia razem, dostarczenie dobrych doświadczeń, a także zwerbalizowanie, ekspresję i zrozumienie emocji związanych z wielomiesięczną izolacją społeczną. Zachęcamy więc do podjęcia na lekcjach aktywności nastawionych na integrację klasy, odbudowanie relacji i obniżenie poziomu stresu związanego z powrotem, omówienie sytuacji, myśli, emocji i potrzeb, które się pojawia w grupach. W jaki sposób tego dokonać? Najlepiej stwarzając liczne okazje do rozmów z uczniami. Niech te rozmowy pozwolą wypowiedzieć im swoje zdanie i dają dzieciom poczucie bycia wysłuchanym. Warto zaprosić uczniów, by w rozmowach podzielili się tym:

 

  • jak przeżywali czas oddzielenia,

 

  • czego im brakowało, a co im pasowało,

 

  • co wydarzyło się w tym czasie w ich życiu, a czym chcieliby się podzielić,

czego nowego dowiedzieli się o sobie, o świecie,

jak się czują teraz,

z czego się cieszą,

czego się obawiają,

czego potrzebowaliby, aby powrót do szkolnej rzeczywistości był spokojny.

Warto spytać uczniów o obawy, wątpliwości, niejasności, jakie ich nurtują, a następnie na nie odpowiedzieć. Zachęcamy do nazywania głównych obaw, radości i oczekiwań całej klasy. Pamiętajmy, że dzieciom i dorosłym (zwykle), aby mogli się czuć bezpiecznie i funkcjonować sprawnie potrzeba wysłuchania, zrozumienia, poczucia się podobnym do innych, a jednocześnie wyjątkowym. Prosimy, by z uwagą podejść do kontaktów z uczniami, bowiem w czasie nauki zdalnej mogło się między nimi i w nich wiele zadziać, prawdopodobnie doszło do wielu zmian, których nie do końca jesteśmy świadomi. Zwróćmy uwagę na to, czy nikt z uczniów nie został wykluczony, obserwujmy jak dzieci sobie radzą w kontaktach społecznych, jak sobie radzą z emocjami. Zaproponujmy naszym uczniom – poza rozmową – również wspólne aktywności, wyjście do parku, czy na boisko, kontakt z naturą, wycieczkę, spacer. Zaproponujmy prace plastyczne, muzyczne, ruchowe i inne formy ekspresji oraz twórczości, jak również gry zespołowe. Wykorzystajmy w szczególności gry, które będą integrować klasę. Wykorzystajmy tę sytuację, by zadbać o uczniów i siebie, rozwijać zdolności emocjonalnospołeczne oraz tworzyć atmosferę współpracy. Czynniki te, jak pokazują liczne badania, są ważnym predyktorem wykorzystania zdolności indywidualnych i grupowych oraz wydajnej pracy w grupie. Będzie to również okazja do poznania uczniów, nie tylko przez pryzmat zdolności edukacyjnych, ale szerzej – poznania ich talentów, zdolności interpersonalnych i intrapsychicznych, w pewnym zakresie poznania ich sposobu myślenia i odczuwania, a tym samym budowania ich samoświadomości. W razie pytań, wątpliwości, braku pomysłów na integrację grupy lub w miarę ujawniania się różnych problemów dzieci i młodzieży zachęcamy Nauczycieli i Wychowawców do skorzystania z możliwości konsultacji i porad (bezpośrednich lub/ i telefonicznych) z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ciechanowie (po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu).

Kontakt telefoniczny z Poradnią: 23 672 26 73 lub 23 673 27 73.

Jednocześnie – z nadzieją, że podane informacje ułatwią Państwu pracę – zachęcamy Nauczycieli i Wychowawców do zapoznania się z materiałami zawartymi na blogu CEO (Centrum Edukacji Obywatelskiej), w szczególności do:

obejrzenia webinarium: Powrót do stacjonarnej szkoły – jak przygotować do niego uczniów i uczennice hps://blog.ceo.org.pl/powrot-do-stacjonarnej-szkoly-jak-przygotowac-doniego-
uczniow-i-uczennice-webinarium/

przeczytania publikacji: Jak przygotować się do powrotu do edukacji stacjonarnej?

  1. I oraz cz. II

hps://blog.ceo.org.pl/jak-przygotowac-sie-do-powrotu-do-edukacji-stacjonarnej-cz-i/

hps://blog.ceo.org.pl/jak-przygotowac-sie-do-powrotu-do-edukacji-stacjonarnej-cz-ii/

Z wyrazami szacunku i życzeniami powodzenia

p. o. Dyrektora oraz Zespół Specjalistów

Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ciechanowie

list_otwarty_PP-P1

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco