Wypalanie traw. Sezon na głupotę rozpoczęty?

0
77

Wciąż są plagą, aczkolwiek pocieszającym jest fakt, że ich ilość z roku na rok spada. Rozpoczął się sezon na wypalanie traw. W powiecie ciechanowskim – tylko od początku marca – strażacy odnotowali  już kilka interwencji związanych z ich wypalaniem. Nie wszyscy wiedzą, że proceder ten jest niezwykle szkodliwy dla ludzi i środowiska, niebezpieczny i karalny.

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym wypala się trawy i pozostałości na polach zamiast je zawczasu usuwać. Rolnikom i działkowiczom wydaje się, że to szybki, skuteczny i tani sposób na pozbycie się śmieci i chwastów z pola lub działki. Niektórzy nawet nie wiedzą, jak się mylą!

Wypalanie traw nie służy niczemu dobremu. Niejednokrotnie ogień dociera do zabudowań gospodarczych i obszarów leśnych, powodując ogromne straty. W dużej liczbie przypadków wypalanie traw to nieodpowiedzialne zabawy dzieci, które naśladują dorosłych. Podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta. Paląca się trawa na poboczu drogi lub w przydrożnym rowie stwarza niejednokrotnie zagrożenie w ruchu drogowym. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią ograniczają widoczność, a to może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych.

Kary za wypalanie traw ustanawia wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł i 10 lat pozbawienia wolności.

Rolnicy mogą utracić również bezpośrednie dopłaty z Unii Europejskiej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega, że rolnik, który łamie prawo, może otrzymać unijne dopłaty pomniejszone nawet o 20 procent.

Dotyczy to nie tylko rolników korzystający z dopłat bezpośrednich ale także tych, którzy dostają wsparcie przy zalesianiu gruntów rolnych i dopłaty rolnośrodowiskowe. Jeśli pracownicy ARiMR dojdą do wniosku, że to nie pierwsze przewinienie konkretnego rolnika może zdecydować o całkowitym cofnięciu pomocy.

PODZIEL SIĘ

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię