Oto 10 najlepszych inwestycji ostatniej dekady

Temat dnia, Wiadomości

Przed nami już 10. finał konkursu Top Inwestycje Komunalne. Z tej okazji Serwis Samorządowy postanowił podsumować nasz plebiscyt i wybrać 10 najlepszych inwestycji dekady. Uroczysta gala wręczenia tych wyjątkowych nagród, odbędzie 21 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W Top 10 najmniej kosztowną inwestycją okazała się rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie (Fot. UM Ciechanów)

Przed nami już 10. finał konkursu Top Inwestycje Komunalne. Z tej okazji postanowiliśmy podsumować nasz plebiscyt i wybrać 10 najlepszych inwestycji dekady. Uroczysta gala wręczenia tych wyjątkowych nagród, odbędzie 21 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.


Konkurs Top Inwestycje Komunalne ma za zadanie wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Nasi czytelnicy i Rada Konsultacyjna robią to już od 10 lat, dlatego z okazji tej okrągłej rocznicy postanowiliśmy zorganizować dodatkowe głosowanie i wybrać czołowe przedsięwzięcia ostatniej dekady.

Zwycięzcy zostali wybrani w głosowaniu przez doświadczone jury. W Radzie Konsultacyjnej Top Inwestycji Komunalnych zasiadają samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy: Andrzej Dera – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prawnik, samorządowiec; Andrzej Płonka – starosta bielski, prezes Związku Powiatów Polskich; Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich; Andrzej Sztando – ekonomista i samorządowiec, doktor habilitowany nauk o zarządzaniu, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; Jan Olbrycht – poseł do Parlamentu Europejskiego, doktor socjologii, polityk i działacz społeczny; Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii; Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej; Rafał Kerger – redaktor naczelny serwisu PortalSamorzadowy.pl, WNP.PL i PulsHR.pl; Tadeusz Rzepecki – przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, prezes Tarnowskich Wodociągów; Tadeusz Truskolaski – prezes Unii Metropolii Polskich, prezydent Białegostoku oraz Wojciech Kuśpik – prezes Grupy PTWP, wydawca serwisu PortalSamorzadowy.pl i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– To niezwykle ważny plebiscyt, który towarzyszy nam już od 10 lat, a przed nami kolejne jego edycje. Bardzo mnie cieszy, że co roku możemy nagradzać inwestycje, które zmieniają otaczającą nas przestrzeń, wnoszą do niej nową jakość i służą mieszkańcom lokalnych społeczności. Teraz mieliśmy możliwość dokonania inwestycyjnego podsumowania ostatniej dekady, co sprawiło nam wyjątkową przyjemność. Top Inwestycje 10-lecia, to projekty wzorcowe, godne naśladowania – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

Top Inwestycje Komunalne – najlepsi z najlepszych

W konkursie na Top Inwestycję Komunalną 10-lecia nagrody otrzymają już za tydzień inwestorzy niżej wskazanych, znanych przedsięwzięć.

Oceanarium na terenie ZOO we Wrocławiu

To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Jest ono nowoczesnym, innowacyjnym i wybudowanym w oparciu o najnowocześniejsze standardy obiektem turystycznym. Wartość inwestycji wyniosła 220 mln zł.

Rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie

Rewitalizacja dotyczyła zabytku techniki i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień w Ciechanowie. Obok wieży miasto wybudowało nowoczesny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Wartość inwestycji wyniosła blisko 11 mln zł.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Muzeum to jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Na budowę muzeum wydano 320 mln złotych.

Pomorska Kolej Metropolitalna

To wieloletni i największy projekt komunikacyjny samorządu województwa pomorskiego. PKM cechuje wysoka komplementarność z innymi projektami infrastrukturalnymi w regionie oraz założeniami polityki gospodarczej, transportowej i środowiskowej. Wartość inwestycji to 1,1 mld zł.

Info. Fot. Portal Samorządowy

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco