GłównaPo godzinachDziś lany poniedziałek

Dziś lany poniedziałek

-

Dziś lany poniedziałek, zwany też śmigusem-dyngusem. Tradycja oblewania wodą w Polce wywodzi się z folwarków. Dziewczyno! Jak Cię obleją, to znaczy, że się podobasz!

Zwyczaj polewania się wodą w poniedziałek wielkanocny, wywodzi się z dawnej tradycji słowiańskiej, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z XV-wiecznego Poznania. Kościół przestrzegał wtedy wiernych przed przesadnym świętowaniem tego ludycznego zwyczaju, często kończącego się chuligańskimi wybrykami. Obyczaj ten ma więc długą tradycję w Polsce. Kultywowali go również mieszkańcy wsi, zaklinając deszcz, aby spadł z chmur i uczynił glebę urodzajną. Gospodarze o brzasku wychodzili na pola i skrapiali je wodą święconą. W ziemię wbijali krzyż zrobiony z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to uchronić plony od klęsk żywiołowych, takich jak gradobicie.
Oprócz tego mieszkańcy wsi w lany poniedziałek chłostali łydki witkami, aby zapewnić sobie witalność i zdrowie. Zwyczaj ten szczególnie upodobały sobie dziewczęta i młode kobiety. Oblana wodą podlotka mogła czuć się wyróżniona, bo to te najładniejsze dziewczyny adoratorzy wybierali za cel. Te pominięte, suche, spuszczały nos na kwintę.
Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest też często śmigusem-dyngusem. Wiąże się to z dwoma zwyczajami, które były obchodzone tego samego dnia i z biegiem lat się połączyły.
Dyngus to dawny datek, który gospodynie wręczały chodzącym po domach w Poniedziałek Wielkanocny mężczyznom. Otrzymywali go w zamian za wygłaszanie wierszy i przedstawienia, które wystawiali. Dyngusem były najczęściej jajka, wędliny i pieczywo. Natomiast śmigus polegał na na symbolicznym wzajemnym okładaniu się witkami wierzby i oblewaniu się wodą. To chrześcijaństwo dodało do niego oczyszczającą symbolikę wody, a także nawiązanie do oblewania nią tłumów, które gromadziły się w poniedziałek po zmartwychwstaniu Chrystusa.
- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A