Główna Po godzinach Nie daj się okraść. Chroń swoją tożsamość

Nie daj się okraść. Chroń swoją tożsamość

-

Gdy utracimy – zgubimy lub zostanie nam skradziony – dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy, natychmiast powinniśmy to zgłosić. Nasze dokumenty mogą posłużyć oszustom, na przykład do wyłudzenia kredytu.

Co zrobić, gdy utraciliśmy dokumenty?
1. Zastrzec je w banku – swoim lub w innym, który przyjmuje zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

- R E K L A M A -"))

2. Zgłosić się do najbliższej jednostki policji – tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione, a nie zgubione.

3. Zawiadomić urząd gminy – w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Należy to zrobić jak najszybciej. „Dane zgłoszone do banku trafią do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W ciągu kilku-kilkunastu minut zostaną przekazane do wszystkich banków w Polsce oraz na przykład do operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ. Obecnie w tej bazie znajduje się już 1,8 miliona dokumentów i statystycznie co 4 minuty zastrzega się nowy dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy” – czytamy na stronie dokumentyzastrzezone.pl.

Chronić należy także nasze komputery, tablety i smartfony. Tam także znajdują się informacje, nie wprost, ale pozwalające na określenie tożsamości.

 

- R E K L A M A -"))
Viael

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Środowisko dziennikarskie straciło wspaniałego kolegę i przyjaciela

Dziś w wieku 60 lat odszedł wieloletni dziennikarz i reporter Tygodnika Ciechanowskiego Krzysiu Kowalski To bardzo smutna wiadomość dla całego środowiska dziennikarskiego. Odszedł człowiek skromny,...

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Wystawienie zaświadczenia lekarskiego pozostaje w kompetencji lekarza Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest...

Nowe „Gwiezdne Wojny” nie w Ciechanowie

Dystrybutor zażądał na wyłączności na 4 tygodnie Kino Łydynia podjęło decyzję o nie graniu Gwiezdnych Wojen bowiem dystrybutor zażądał wyświetlania filmu przez 4 tygodnie na...

R E K L A M A

R E K L A M A