Prawie 19 tysięcy chętnych do opłacania niższych składek

Wiadomości

Ponad 1/8 zgłoszeń do „małego ZUS” pochodzi z województwa mazowieckiego. Termin minął 8 stycznia.

Niższe składki uzależnione od przychodu – skorzystanie z nowej ulgi wybrało 18,5 tys. przedsiębiorców z województwa mazowieckiego. W całej Polsce ZUS odnotował 127,5 tys. zgłoszeń. W regionie najwięcej chętnych było w Warszawie i przyległych miejscowościach – przeszło 12 tys. Płocki oddział ZUS (północna część województwa) odnotował 2,9 tys. zgłoszeń, radomski oddział (południowa część) 1,95 tys., a siedlecki oddział (wschodnia część) prawie 1,6 tys.

Przedsiębiorcy mogli zgłaszać się do 8 stycznia. Jest to 7-dniowy termin ustawowy liczony od 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Są jednak wyjątki. Zamiast 1 stycznia początek biegu terminu może rozpocząć także inny moment. Są to pierwszy dzień rozpoczęcia lub wznowienia działalności w danym roku kalendarzowym lub pierwszy dzień spełniania warunków do ustalania podstawy wymiaru składek zgodnie z art. 18c ust. 1-3 ustawy o sus (np. pierwszy dzień zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, czy też pierwszy dzień zaprzestania korzystania z „preferencyjnych składek”).

Mały ZUS to już trzecia ulga dla przedsiębiorców – pozostałe to ulga na start i tzw. preferencyjna podstawa opłacania składek. Dotyczy przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, prowadzących działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym, nie korzystających ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT i nie rozliczających się w formie karty podatkowej. Mogą z niej korzystać osoby, których przychód za ubiegły rok z działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały ten rok, nie przekroczy trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 63.000,00 zł). Przedsiębiorca może zrezygnować z korzystania z „małego ZUS” w każdym czasie.

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco