Proekologiczne wydarzenia w Parku Nauki Torus

Kultura, Temat dnia

Park Nauki Torus przyłącza się do realizowanego przez Bank Żywności w Ciechanowe i ratusz projektu „#Społeczności nie marnują”. 4 czerwca (sobota) odbędą się warsztaty dla dzieci i opiekunów oraz „Debata o ratowaniu świata”. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

„#Społeczności nie marnują” to ogólnopolski projekt, którego celem jest promocja idei „Zero waste” na szczeblu lokalnym oraz wypracowanie proekologicznych polityk miejskich. W Ciechanowie zadanie zainicjował Bank Żywności. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Urzędem Miasta. Do akcji włączył się Park Nauki Torus.

4 czerwca (sobota) o godz. 14.00 w Parku Nauki Torus odbędą się warsztaty kierowane do dzieci powyżej 9 roku życia i ich opiekunów. Na zajęciach, których myślą przewodnią będzie „Zero waste” uczestnicy dowiedzą się, jak zmienić nieużywaną bawełnianą podkoszulkę w dywanik oraz jak z metalowej puszki zrobić przybornik szkolny czy podręczne pudełko. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie bawełnianych koszulek, które są im już niepotrzebne. Natomiast do własnoręcznego wykonania piórników przydadzą się zużyte puszki.

Podczas warsztatów uczestnicy odkryją jak dać tym potencjalnym odpadom tzw. drugie życie. Koncepcja „Zero waste” (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza zero odpadów, zero marnotrawstwa) opiera się na dążeniu do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie zapobiega się tworzeniu odpadów. Na pozór niepotrzebne przedmioty lub żywność nie są wyrzucane, ale traktuje się je jako ponowne zasoby i wykorzystywane w niestandardowy sposób

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisów można dokonywać osobiście w Parku Nauki Torus lub telefonicznie pod numerem 23 674 93 13.

Po zajęciach dla dzieci o godzinie 17.00 odbędzie się „Debata o ratowaniu świata”. Mogą wziąć w niej udział nie tylko osoby zaniepokojone zmianami klimatycznymi, ale też wszyscy ci, którzy chcą nauczyć się, jak żyć bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Podczas spotkania uczestnicy będą dzielić się sposobami na życie w duchu „Zero waste”. Wydarzenie ma na celu zainspirować uczestników do podejmowania małych kroków na rzecz ochrony klimatu. Będzie to też element projektu „#Społeczności nie marnują”, podczas którego omówione będą działania warte realizacji w skali całej społeczności lokalnej. Wstęp na debatę jest również bezpłatny.

„#Społeczności nie marnują” to projekt Federacji Polskich Banków Żywności realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt uzyskał Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Ciechanów Krzysztofa Kosińskiego.

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco