Wywiad z Cezarym Zamaną – kolarzem i organizatorem Cisowianka Mazovia MTB Marathon

0
36

Rozmawiamy z Cezarym Zamaną – twórcą i pomysłodawcą MTB Maratonów na Mazowszu, kolarskim Mistrzem Polski i triumfatorem Tour de Pologne.

Red. Skąd wziął się pomysł organizowania Maratonów MTB na Mazowszu?

Cezary Zamana: Po zakończeniu kolarskiej kariery wciąż miałem wiele energii i nie wyobrażałem sobie tak po prostu wybrać się na emeryturę. Chciałem też upowszechnić ten piękny sport, jakim jest kolarstwo. Zarazić tą pasją innych i zachęcić ich do fizycznej aktywności. Stąd 15 lat temu zrodziła się idea Mazovii, czyli cyklu maratonów kolarstwa górskiego, w których może wystartować może każdy amator, bez względu na poziom doświadczenia. Efektem tego pomysłu sprzed 15 lat jest właśnie niedzielny maraton w Waszym mieście, Ciechanowie.

Red. No właśnie, Ciechanów. Pana wyścigi MTB są organizowane w wielu miejscach w Polsce. Dlaczego wybrał Pan akurat Ciechanów?

Cezary Zamana: Jest kilka czynników. Przede wszystkim – to naprawdę piękne miejsce. Z własnym charakterem, z historią (wiadomo – Zamek), z klimatem. A Ciechanów i okolice oferuje wiele możliwości na wytyczenie ciekawych tras w terenie: urozmaiconych, pełnych wyzwań, zjazdów i podjazdów. Po prostu takich, które zapadają w pamięć. Bardzo ważne jest też, że w Ciechanowie spotkałem życzliwych partnerów, którzy zaangażowali się w organizację moich imprez. To przede wszystkim lokalny samorząd, ale i środowiska kolarskie, nadleśnictwa i media (takie jak Wasza Redakcja), z którymi naprawdę bardzo dobrze mi się współpracuje. To wszystko sprawia, że organizacja imprez w Ciechanowie jest czystą przyjemnością.

Red. Wspomina Pan o imprezach nie bez powodu.

Cezary Zamana: Tak, w niedzielę 16 czerwca w Ciechanowie odbędą się dwa wydarzenia. Pierwszym będzie oczywiście maraton MTB dla młodzieży i dorosłych. Czekają na nich cztery zróżnicowane dystanse, począwszy od najłatwiejszego i najkrótszego Hobby (idealnego dla młodych zawodników), przez rekreacyjny Fit (stworzony z myślą o paniach i seniorach), a kończąc na ½ Pro i Pro, czyli najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających.

Drugą niedzielną imprezą będą dziecięce zawody z Rybką MiniMini. Ta znana telewizyjna postać podróżuje ze mną po całej Polsce i organizuje rowerowe wyścigi dla przedszkolaków. To samo będzie w Ciechanowie, gdzie dzieci do 6. roku życia wystartują za darmo na bezpiecznych trasach. Na pamiątkę otrzymają piękne dyplomy, a ich zmagania uwieczni nasz profesjonalny fotograf.

Red. Na co, jako specjalista od dwóch kółek, radzi Pan zwracać uwagę przy zakupie roweru, który ma być wykorzystywany do rekreacyjnej jazdy?

Cezary Zamana: Zwróćmy uwagę na jakość osprzętu: jakiej firmy jest napęd, hamulce, łańcuch. To one będą narażone na największe obciążenia i powinny być jak najlepiej dobrane. To one też zapewniają nam bezpieczeństwo podczas jazdy.

Red. Podobno, aby rower dobrze się sprawował, powinno się o niego dbać, jak o samochód? Czy to prawda?

Cezary Zamana: Oczywiście, że tak. Nie chodzi tylko o czyszczenie ramy, ale przede wszystkim o regularne przyglądanie się łańcuchowi, smarowanie go, pompowanie opon i utrzymywanie właściwego poziomu powietrza. Im lepiej dbać będziemy o rower, tym dłużej nam posłuży i tym przyjemniej będzie się nam na nim jeździć.

Red. Jak przygotować organizm do sezonu rowerowego, aby pierwsze wyprawy nie były niemiłą niespodzianką?

Cezary Zamana: Nie porzucajmy aktywności fizycznej przez zimę. Pamiętajmy o ćwiczeniach ogólnorozwojowych. Przebywajmy na świeżym powietrzu. Utrzymujmy regularność ćwiczeń i zmuszajmy swój organizm do mniejszego lub większego, ale zawsze – wysiłku. A z początkiem sezonu – nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Zacznijmy spokojnie i z głową, od krótkich wypraw, stopniowo zwiększając dystans.

PODZIEL SIĘ

KOMENTARZE

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię