Spotkanie autorskie z Ewą Stangrodzką-Kozłowską

Kultura

Wydarzenie odbędzie się 23 września 2020 r. o godz. 17.00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie zaprasza na spotkanie autorskie, którego gościem będzie ciechanowianka, Ewa Stangrodzka-Kozłowska. Spotkanie odbędzie się 23 września 2020 r. o godz. 17.00 w Krzywej Hali przy Placu Piłsudskiego 1 (Oddział Zbiorów Naukowych i Regionalnych).

Ewa Stangrodzka-Kozłowska – ciechanowianka, poetka, reporterka, publicystka, dziennikarz Tygodnika Ciechanowskiego i Mazowieckiego. Przewodnik turystyczny po Ciechanowie i Opinogórze oraz Mazowszu, Warmii i Mazurach i Świętokrzyskiem. Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych z językiem niemieckim oraz instruktor przewodnictwa. Członek zarządów Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej i Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Przez wiele lat była członkiem zarządu Stowarzyszenia Pracy Twórczej i prezesem Stowarzyszenia Pracy Twórczej w latach 2004 – 2006, działających przy PCKiSz w Ciechanowie. Inicjatorka powołania w 2007 roku ciechanowskiego oddziału SAP, prezes kadencji 2007 – 2012. Współautorka przewodnika po Północnym Mazowszu „Są takie miejsca” i autorka dwóch tomików poezji „Kamień czasu” i „Siedem Łez” oraz licznych wierszy w almanachach i zbiorach poezji (28 pozycji i 6 wydawnictw pokonkursowych).). Pod jej redakcją ukazało się kilka almanachów poezji oraz dwa tomiki autorskie Edwarda Raka i Stefana Chojnowskiego. Jej utwory poetyckie tłumaczono na język węgierski i niemiecki. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, m.in. „O laur Opina”, „O Złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza”, „Konkurs Poetycki im. Stanisława Nawrockiego” i „O Złote Pióro Papuszy”.

W 2017 roku otrzymała Literacką Nagrodę im. Stefana Żeromskiego, a w 2019 nagrodę im. Bolesława Prusa, obie przyznawane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Autorów Polskich. Bierze udział w poetyckich spotkaniach autorskich, prowadzi lekcje i spotkania regionalne w szkołach i muzeach. Pracuje w jury konkursów poetyckich i krajoznawczych. Podróżuje z pasją i fotografuje. Uczestniczka plenerów i wystaw fotograficznych oraz laureatka konkursów fotograficznych: I miejsce – Ciechanów dawniej i dziś, wyróżnienie – Moje miasto nocą 2019. Organizuje i prowadzi spotkania „multimedialne podróże”.

Ważniejsze odznaczenia: Zasłużony dla Województwa Ciechanowskiego, Zasłużony dla Ciechanowa, Zasłużony dla Kultury Polskiej (nadane przez Ministra Kultury), Medal im. Aleksandra Patkowskiego (przyznawany za działalność dla idei regionalizmu), Zasłużony Przewodnik PTTK (przyznawana przez ZG PTTK) i Przyjaciel Dziecka (przyznawana przez TPD).

 

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco