Święto 11 Pułku Ułanów Legionowych

Wiadomości

25 i 26 czerwca odbędą się obchody 100. rocznicy przybycia 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do Ciechanowa. W piątek w Kamienicy W18 będzie można wysłuchać prelekcji o kawalerii Polskiej. W sobotę 26 czerwca na placu Jana Pawła II zorganizowane zostaną uroczystości i defilada konna. W godzinach popołudniowych przy Zamku Książąt Mazowieckich będzie można oglądać pokazy umiejętności kawaleryjskich, władania bronią białą i musztry.

25 czerwca w Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Kamienicy W18 odbędzie się prelekcja „Kawaleria polska – 11 Pułk Ułanów Legionowych”. Poprowadzi ją Przemysław Fedorowicz, członek Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. K. Sosnkowskiego. Na rozpoczynające tegoroczne obchody rocznicy spotkanie obowiązują zapisy (tel. 790 382 111).

W sobotę 26 czerwca od godzin porannych na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich (przy skrzyżowaniu ul. Zamkowej i Parkowej) mieszkańcy będą mogli obserwować przygotowania grup rekonstruktorów z całej Polski do uroczystości. W Ciechanowie zbierze się blisko 30 konna kawaleria, 30 rekonstruktorów piechoty i żołnierze z historycznymi rowerami.

W zwartym szyku rekonstruktorzy przemieszczą się ul. Zamkową i Wodną na plac Jana Pawła II, gdzie o godz. 12.00 nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu Polski oraz Marszu 11 Pułku Ułanów Legionowych przez Miejską Orkiestrę Dętą OSP Ciechanów. Wręczone zostaną także okolicznościowe odznaczenia.

Przy dźwiękach Warszawianki o godz. 12.45 na placu Jana Pawła II odbędzie się defilada, po której grupa rekonstrukcyjna konnicy powróci na błonia zamkowe.

Poczty sztandarowe, delegacje szwadronowe i piechota udadzą się złożyć kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Wojska Polskiego 69, gdzie upamiętnią miejsce stacjonowania 11 Pułku w 1921 r. Wartę honorową pełnić będzie 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, uczniowie I LO PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie oraz 3 Szwadron 11 Pułku Ułanów Legionowych.

Około godz. 14.00 przy Zamku Książąt Mazowieckich można będzie oglądać pokazy umiejętności kawaleryjskich, władania bronią białą i musztry.

W intencji żołnierzy 11 Pułu Ułanów Legionowych 26 czerwca o godz. 8.30 w ciechanowskiej farze odbędzie się Msza święta.

Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Żołnierzy i Ich Rodzin oraz Szwadronów Mundurowych w barwach 11 Pułku Ułanów Legionowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci Narodowej.

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco