GłównaWiadomościRadni o likwidacji PKS-ów: To nie jest nasza rola

Radni o likwidacji PKS-ów: To nie jest nasza rola

-

Podczas wczorajszej sesji sejmiku województwa mazowieckiego powrócił temat likwidacji PKS-ów. Spotkanie nie zaowocowało zmianą stanowiska w tej sprawie. Radni po raz kolejny stwierdzili, że to rząd powinien podjąć działania i przyspieszyć prace nad zmianą ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

– Sytuacja jest skomplikowana. Potrzebne są regulacje na poziomie centralnym, potrzebne są zapisy ustawowe. Jeśli samorządy mają się w pełni zajmować tym problemem, to trzeba wskazać źródło finansowania, dopłat do tych deficytowych przejazdów. A tymczasem strona rządowa zamiast pomagać, raz że dokłada nam zadań, to jeszcze proponuje obniżanie CIT-u, co przełoży się na spadek dochodów i naszych i innych samorządów – podkreśla marszałek Adam Struzik.

- R E K L A M A -"))

Z przeprowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego analiz dokonanych na podstawie dopłat do biletów ulgowych wynika, że w ostatnich latach działalność transportowa staje się coraz bardziej nierentowna. Konkurencja cenowa, utrzymanie dużej siatki połączeń realizowanych przez PKS-y czy wzrost liczby posiadaczy samochodów to główne przyczyny malejącego zainteresowania podróżnych.

Duży wpływ na zaistniałą sytuację ma aspekt prawny, czyli brak stabilnych uregulowań prawnych umożliwiających inwestowanie przez przewoźników w tabor i infrastrukturę. Projekt dotyczący zmiany ustawy o publicznym transporcie zbiorowym cały czas jest na etapie uzgodnień, a data jego wejścia w życie jest nieznana. Nie są również znane ostateczne rozwiązania, jakie zostaną w niej zawarte. Taka sytuacja trwa już od dwóch lat.

– Trzeba tym wszystkim pokierować, w ten sposób, żeby licencję dostawały osoby, czy też firmy, które będą zainteresowane obsługą tych linii. Nie tylko w godzinach szczytu. Wydaje mi się, że to będzie możliwe do ułożenia – tłumaczy Jarosław Augustyniak radny województwa mazowieckiego, wiceprzewodniczący komisji infrastruktury – Problem jest z tym, że ci, którzy będą chcieli to robić, będą mieli ciężko. Nie ma infrastruktury.  Jeżeli te nieruchomości zostaną sprzedane na inne cele, to trzeba będzie wszystko zaczynać od nowa. To nie jest nasza rola. Możemy być w pewnym sensie koordynatorem. Możemy wykorzystać nasze doświadczenie, ale to wszystko trzeba prawnie usankcjonować. Powinno wyjść odpowiednie prawo, żeby można było to w sposób racjonalny zorganizować. Boję się tylko o jedno, że to prawo, które może być ustanowione, może zastosować „spychologię” na samorząd województwa i samorządy niższego szczebla – dodaje.

 

- R E K L A M A -"))
SourceUMWM

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A