Główna Wiadomości Jemy drób nafaszerowany antybiotykami? NIK alarmuje

Jemy drób nafaszerowany antybiotykami? NIK alarmuje

-

Zużycie antybiotyków w hodowlach zwierząt drastycznie rośnie. Stosuje je nawet 80 proc. hodowców drobiu – wynika z kontroli NIK. 

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę pod tym kątem w województwie lubuskim, ale problem, jak podkreślono w wynikach badań, jest ogólnopolski.
Antybiotyki stosowało aż 70 proc. hodowców zwierząt z woj. lubuskiego objętych monitoringiem wody i pasz. W hodowlach indyków i kurcząt rzeźnych odsetek ten był jeszcze wyższy i przekraczał 80 proc.

- R E K L A M A -"))

Nadzór służb nieskuteczny
Ustalenia kontroli wskazują że nadzór nad wykorzystaniem antybiotyków w produkcji zwierzęcej w Polsce jest nieskuteczny i nieefektywny. A skala i waga stwierdzonych nieprawidłowości i niedociągnięć – ogromna.

– Wnioski z kontroli bardzo niepokoją. W każdym z badanych wypadków użycie antybiotyków było uzasadnione względami leczniczymi, jednak mimo wysiłku, jaki w swoją pracę wkładają instytucje nadzorujące, ustalenie faktyczne przyczyn stosowania antybiotyków w hodowlach zwierząt jest praktycznie niemożliwe – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK i podkreśla, że skontrolowane instytucje (organy Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej) nie miały narzędzi, za pomocą których można było jednoznacznie potwierdzić prawidłowość czy też zasadność  podawania antybiotyków. W konsekwencji nie gwarantowały one ochrony konsumentów przed skutkami nieprawidłowego stosowania antybiotyków w produkcji mięsa przeznaczonego do spożycia.

Badania wskazują, że nawet małe dawki antybiotyków przyjmowane z żywnością przez dłuższy czas mogą przyczyniać się do powstawania w organizmie ludzkim lekoopornych szczepów bakteryjnych. Może być to, według szacunków OECD, przyczyną 700 tys. zgonów na całym świecie. Skutkiem spożywania antybiotyków może być także zwiększone ryzyko występowania np. reakcji alergicznych.

Większa produkcja, większe zużycie leków
Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza odpowiadając na uwagi NIK zapewnia z kolei, że mięso drobiowe dostępne na polskim rynku jest całkowicie bezpieczne dla konsumentów, a producenci działają zgodnie z restrykcyjnymi przepisami. „Zgodnie z obowiązującymi regulacjami antybiotyki są dopuszczone w procesie produkcji i hodowli drobiu wyłącznie z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii, a bezwzględna konieczność stosowania okresów karencji zabezpiecza przed przenikaniem leków do mięsa drobiowego, trafiającego do konsumentów” – wyjaśnia KRD-IG.
Rada przekonuje również, że przytoczony przez NIK argument, że „w ciągu pięciu lat w Polsce sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych wzrosła o 23 proc.” nie świadczy  o zwiększeniu ich stosowania w chowie drobiu, gdyż w tym samym okresie, tj. w latach nastąpił w Polsce 55 proc. wzrost produkcji mięsa drobiowego.

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Środowisko dziennikarskie straciło wspaniałego kolegę i przyjaciela

Dziś w wieku 60 lat odszedł wieloletni dziennikarz i reporter Tygodnika Ciechanowskiego Krzysiu Kowalski To bardzo smutna wiadomość dla całego środowiska dziennikarskiego. Odszedł człowiek skromny,...

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Wystawienie zaświadczenia lekarskiego pozostaje w kompetencji lekarza Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest...

Nowe „Gwiezdne Wojny” nie w Ciechanowie

Dystrybutor zażądał na wyłączności na 4 tygodnie Kino Łydynia podjęło decyzję o nie graniu Gwiezdnych Wojen bowiem dystrybutor zażądał wyświetlania filmu przez 4 tygodnie na...

R E K L A M A

R E K L A M A