Kara za bezpodstawne wzywanie służb

Wiadomości

„Nasza sąsiadka co i rusz wzywa policję, albo straż miejską – opisuje Czytelniczka. – Nie podoba jej się, że są u nas znajomi, że pies szczeka, albo, że głośno słuchamy muzyki. Czujemy się bezsilni”

– Za każdym razem musimy się tłumaczyć funkcjonariuszom. Na szczęście jak do tej pory dają wiarę naszym tłumaczeniom i całe zamieszanie kończy się na tych rozmowach – opowiada Czytelniczka.

Jak dowiedział się portal Nasz Ciechanów – takich przypadków „marnowania” czasu policji jest więcej:

„Halo Policja – proszę o przyjazd patrolu – bo nietrzeźwy ojciec się awanturuje”. Patrol policji na miejscu dowiaduje się, że ojciec jeszcze nie jest nietrzeźwy, ale ma zamiar wyjść z domu i wtedy kupi alkohol, i wpije a po powrocie będzie się awanturował.
„Zgłaszam, że żona utrudnia mi kontakt z dziećmi, proszę o interwencję”. Policjanci na miejscu dowiadują się, że mężczyzna w ogóle nie był w miejscu, gdzie miałoby mieć miejsce utrudnianie kontaktu z dziećmi. Dzwonił tylko po to, aby mieć potwierdzenie, że zgłaszał na Policję taki fakt.

Wielokrotnie na numer alarmowy 997 i 112 zdarzają się również połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania.W tym czasie numer alarmowy jest zablokowany – uniemożliwia to korzystanie z niego osobom naprawdę potrzebującym pomocy.

Jak poinformowali portal Nasz Ciechanów policjanci z ciechanowskiej komendy, tylko od początku 2018 roku prowadzone było 38 czynności wyjaśniających w trybie art. 54 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia dot. bezpodstawnego wezwanie policjantów na interwencje.

Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają policję popełniają wykroczenie z:art. 66. § 1. Kodeksu Wykroczeń – „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym
sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco