niedziela, 24 października 2021
GłównaWiadomościNowoczesne pociągi na Mazowszu za dwa miliardy złotych

Nowoczesne pociągi na Mazowszu za dwa miliardy złotych

-

Klimatyzowane, wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej oraz bezprzewodowy dostęp do internetu. Takie mają być nowe pociągi Kolei Mazowieckich. Spółka nie zwalnia tempa w realizacji historycznego zamówienia na 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwsze umowy zostały podpisane wczoraj (7 maja).

Koleje Mazowieckie złożyły rekordowe zamówienie. Pociągi, które już niebawem się pojawią kosztowały 2,2 mld. zł. Noe maszyny będą osiągały prędkość maksymalną 160 km/h. Będą również wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, miejsca dla wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, toalety z obiegiem zamkniętym oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, a także defibrylatory AED.

- R E K L A M A -"))

– Trudno sobie wyobrazić rozwój Mazowsza bez przewozów kolejowych. Koleje Mazowieckie od 13 lat umożliwiają mieszkańcom dotarcie do pracy czy szkoły. Obecnie są też najnowocześniejszym przewoźnikiem regionalnym w kraju – informuje marszałek Adam Struzik. – Tak duży kontrakt to z jednej strony zwiększenie komfortu podróżowania i możliwości operacyjnych spółki. Z drugiej to impuls rozwojowy dla całego województwa. Nowoczesne pociągi będą produkowane w Siedlcach, co oznacza, m.in. stworzenie nowych miejsc pracy – podkreśla marszałek.

Dwa pierwsze zamówione pociągi FLIRT wyjadą na mazowieckie tory w III kwartale 2019 r. Będą wykorzystane do obsługi relacji Warszawa–Działdowo. Pozostałe pociągi będą pojawiały się sukcesywnie. Ostatni musi zostać dostarczony KM w terminie 21 miesięcy od dnia podpisania umowy wykonawczej.

– Z fazy przygotowywań formalnych wchodzimy w etap realizacji założeń naszej polityki taborowej, której celem jest wycofanie z eksploatacji najstarszego taboru i zastąpienie go nowym – mówi Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny KM. – Kolejne umowy wykonawcze będziemy podpisywać zgodnie z harmonogramem przyjętym wczoraj umową przedwstępną. W rezultacie do 2022 r. na torach Mazowsza przybędzie 61 pięcioczłonowych ezt. Należy podkreślić, że wraz z pojazdami kupujemy ich utrzymanie, szkolenia dla pracowników, a także nowy symulator jazdy –  wyjaśnia.

 

- R E K L A M A -"))
SourceUMWM

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A