niedziela, 24 października 2021
GłównaWiadomościObchody Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią już w poniedziałek!

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią już w poniedziałek!

-

27 maja w trakcie trwania Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią po raz pierwszy w Ciechanowie odbędzie się darmowa akcja edukacyjna. Na rodziców i przyszłych rodziców czeka moc atrakcji.

- R E K L A M A -"))

Tydzień Promocji Karmienia Piersią obchodzimy w Polsce w czasie między Dniem Matki a Dniem Dziecka. Nieprzypadkowo oczywiście – do udanego karmienia trzeba dwojga.  Jest to niepowtarzalna relacja matki z dzieckiem i cudowne doświadczenie, które ma pozytywny wpływ na zdrowie obojga.  Jednak , aby do tego karmienia doszło potrzebna jest chęć karmienia, wiedza oraz wsparcie medyczne i pozamedyczne , czyli wsparcie otoczenia.  Dlatego właśnie powstała taka inicjatywa jak TPKP . Jest to okazja do organizacji eventów, warsztatów, wykładów , darmowych badań, spotkań grup wsparcia i innych form wydarzeń, które promują i upowszechniają karmienie naturalne.  Pozwalają także na łączenie działań  środowisk medycznych z działaniami mam- aktywistek, społeczniczek, wspierających inne mamy.

Dlaczego to jest ważne?

O tym, że karmienie naturalne jest najzdrowszą formą żywienia niemowląt i małych dzieci, wiadomo nie od dziś. Jednak mimo tej wiedzy wskaźniki karmienia w Polsce (i w całej Europie) są na niepokojąco niskim poziomie. Po porodzie karmienie piersią rozpoczyna 98% Polek, po 6 tygodniach naturalnie karmi już tylko połowa! Tylko 4 % matek karmi dzieci w 6. mcu życia wyłącznie swoim mlekiem, czyli wg zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Dlaczego? Wciąż jest problem z dostępem do fachowej pomocy laktacyjnej, rzetelnej wiedzy, często mamy karmiące spotykają się też z krytyką społeczeństwa i brakiem wsparcia otoczenia. Dla dobra naszych dzieci i przyszłości całego społeczeństwa każde działania promujące karmienie naturalne i szerzące aktualną wiedzę medyczną na ten temat są ważne. Takie akcje są inwestycją w zdrowie publiczne, czyli przynoszą wymierne korzyści nam wszystkim.

Specjaliści mamom i moc atrakcji

W czasie akcji TPKP Ciechanów 2019 rodzice będą mieli okazję spotkać się z lokalnymi specjalistami z dziedziny karmienia piersią i opieki nad niemowlętami i małymi dziećmi. Swoje wykłady przygotowały Monika Kucińska – położna, Magdalena Zujewicz – fizjoterapeuta i pedagog, Anna Boniakowska – psycholog i logopeda, Anna Krawczyk – Grudzińska – dietetyk. Warsztaty na temat faktów i mitów dotyczących karmienia piersią poprowadzi Renata Grandys, promotorka karmienia piersią , a „Krąg opowieści laktacyjnych” – Dominika Przęzak – liderka grup wsparcia po szkoleniu w Fundacji Promocji Karmienia Piersią.

Oprócz tego rodzice będą mogli odwiedzić kącik porad chustowych, zobaczyć pokaz technik i pozycji do karmienia oraz skorzystać z konsultacji nt. warunków anatomicznych jamy ustnej dziecka, które mają wpływ na udane karmienie piersią.

Dodatkowymi atrakcjami będą nagrody dla uczestników od sponsorów.

Na koniec mamy z maluszkami zostaną zaproszone do pamiątkowego zdjęcia w plenerze w wykonaniu Nisiek Studio Photography. „Grupowe sesje zdjęciowe mam karmiących to wspaniała okazja do pokazania, że karmienie piersią jest naturalne i piękne. Oraz, że mamy prawo karmić piersią w miejscach publicznych!”- mówi Renata Grandys, jedna z organizatorek , dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią .

Całe wydarzenie jest bezpłatne. Jest okazją do spotkań nie tylko specjalistów, ale także innych mam. Organizatorzy zapraszają wszystkie mamy, te przyszłe, te obecnie karmiące i te które kiedyś karmiły piersią, a teraz chcą wesprzeć inne mamy w ich mlecznej drodze.  Dzielenie się własnym doświadczeniem i wsparcie mama-mamie jest bardzo ważne dla udanego karmienia piersią. Zaproszeni są także tatusiowie i babcie, które chcą wspierać swoje córki i synowe w macierzyństwie.

Ciechanów karmi piersią

 „Wydarzenia w całej Polsce związane z obchodami TPKP spotykają  się z pozytywnym odbiorem młodych rodziców. Cieszymy się, że także rodzice z Ciechanowa będą mieli okazję wziąć udział w takiej akcji” – mówi Dominika Przęzak, liderka grup wsparcia i doradca chustowy. – „Dziękujemy COEK STUDIO za pomoc w organizacji, prelegentkom za przygotowanie merytoryczne oraz sponsorom za upominki dla mam”- dodaje.

Warto przypomnieć, że ciechanowski szpital ma tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”, a więc jest placówką stosującą program WHO i Unicef „10 kroków do udanego karmienia piersią”.

Obchody z okazji Tygodnia Promocji Karmienia Piersią odbędą się 27 maja 2019 w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej COEK przy ul. 17 Stycznia 56a od godziny 10  do 16.30. Sesja zdjęciowa odbędzie się o godz.17.00 w Parku Botanicznym przy ul. Gostkowskiej. Po sesji grupowej będzie możliwość wykonania odpłatnych zdjęć indywidualnych z dzieckiem (zapisy i szczegóły mailowo: [email protected]).

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/675781839491620/

Wydarzenie matronatem objęła Fundacja Mlekiem Mamy.

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A