poniedziałek, 18 października 2021
GłównaWiadomościPowiat winny ponad 350 tys. zł. Wszystko przez roztargnienie szkół i wadliwy...

Powiat winny ponad 350 tys. zł. Wszystko przez roztargnienie szkół i wadliwy nadzór poprzedniego Zarządu?

-

Cierpi obecny Zarząd Powiatu. Cierpią nauczyciele powiatowych szkół.  Powód? Do końca sierpnia Powiat Ciechanowski musi zwrócić do budżetu państwa ponad 350 tys. zł.

W marcu br. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie przeprowadziła w Powiecie Ciechanowskim audyt w zakresie „Prawidłowość i zgodność z prawem gospodarowania środkami publicznymi dotyczącymi części oświatowej subwencji ogólnej, w tym wykonania obowiązków związanych z gromadzeniem danych stanowiących podstawę jej naliczania na 2015 rok.”. Audyt został przeprowadzony w dwóch placówkach – Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Ciechanowie. Jak się okazało dane wykazane według stanu na 30 września 2014 r. w SIO (Systemie Informacji Oświatowej)  przez audytowane szkoły, wpłynęły na zawyżenie subwencji oświatowej na rok 2015 dla Powiatu Ciechanowskiego ogółem o kwotę 351.834 zł, w tym ZS nr 2 – 96.777 zł, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy – 255.057 zł.

- R E K L A M A -"))

Jak poinformowało starostwo – nieprawidłowości wystąpiły ze względu na niedokładne wprowadzenie danych. Przyczyny rozbieżności w ilości uczniów wykazanych w SIO wynikały np. z błędnego zakwalifikowania uczniów na podstawie informacji zawartych w orzeczeniach o kształceniu specjalnym do odpowiedniej wagi subwencji, braku odzwierciedlenia niektórych danych w dokumentacji przebiegu nauczania. Brakowało także bieżącej aktualizacji danych – uczniowie w ostatnim tygodniu września zrezygnowali ze szkoły, a nadal widnieli w sprawozdaniu.

– Zarząd powiatu po otrzymaniu wyników kontroli poprosił dyrektorów kontrolowanych szkół o wyjaśnienie dotyczące nieprawidłowości oraz przeprowadził naradę z pozostałymi dyrektorami placówek w sprawie dokładnego wprowadzania danych do SIO. Wystosowano również pismo do dyrektora Izby Administracji Skarbowej o uwzględnienie w subwencji na 2015 rok zakwestionowanych wychowanków internatu. Niestety otrzymaliśmy odmowną decyzję – wyjaśnia starostwo.

Kwota zawyżenia subwencji oświatowej pobrana jeszcze w ubiegłej kadencji musi zostać zwrócona do budżetu Państwa do końca sierpnia tego roku. Według starostwa to powoduje brak możliwości zwiększenia wynagrodzeń dla nauczycieli.

–  Konieczność zwrotu do końca sierpnia ponad 350 tysięcy złotych jest jednym z czynników podjęcia przez Zarząd Powiatu negatywnego stanowiska w sprawie wystąpienia Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Oddziału Miasto Ciechanów o rozważenie możliwości podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego o 9,6 procent dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat od czerwca bieżącego roku – informuje ciechanowskie starostwo.

Przypomnijmy, że w okresie w którym doszło do nieprawidłowego naliczenia subwencji Wicestarostą odpowiedzialnym za sprawy związane z edukacją był Andrzej Pawłowski. Kierownikiem Wydziału Edukacji natomiast bezpośrednio odpowiedzialnym za nadzór nad szkołami powiatowymi była Jolanta Obidzińska. Oboje nie pracują już w Starostwie Powiatowym w Ciechanowie.

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A