Główna Wiadomości Przybywa nieszczepionych dzieci - również w naszym powiecie

Przybywa nieszczepionych dzieci – również w naszym powiecie

-

Coraz więcej rodziców – również w powiecie ciechanowskim – odmawia szczepienia swoich dzieci. Według niedawnego wyroku sądu, urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do tego. Mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 000 złotych.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, w lutym br. Naczelny Sąd Administracyjny pochylił się nad przypadkiem jednego z rodziców, który odmawiał szczepienia córki. Sędziowie orzekli, iż urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień.
Mają prawo zrobić to w drodze decyzji administracyjnej, w grę wchodzi też nakładanie grzywien na rodziców. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana – od 100 zł do 5000 złotych. NSA uznał, że obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia – kiedy mogą same o tym decydować.

- R E K L A M A -"))

W Polsce i w powiecie ciechanowskim
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) lawinowo rośnie liczba osób odmawiających szczepienia dzieci. W zeszłym roku było ich aż 30 tysięcy. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 roku.
Fala głosów mówiących o szkodliwości szczepień jest coraz silniejsza również w powiecie ciechanowskim. Mimo że oskarżenia te nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych – rośnie liczba rodziców uchylających się od obowiązkowych szczepień dzieci.

– Rodzice mimo wezwań na szczepienia uchylają się od tego obowiązku. Odsetek liczby dzieci opornych do populacji podlegającej szczepieniom wynosi 0,67 proc. W 2016 roku zaszczepienia dziecka odmówiło 90 osób z powiatu ciechanowskiego, w ubiegłym roku już 120 – informuje sanepid w Ciechanowie.

Wróci nie tylko odra?
Naukowcy ostrzegają, że jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane.

– Szczepionki, podobnie jak wszystkie lekarstwa, mogą mieć działania niepożądane. niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) występują jednak bardzo rzadko i na ogół mają łagodny charakter – słyszymy w ciechanowskim sanepidzie. – Nie możemy zapominać, że szczepienia stanowią jeden z najistotniejszych elementów działań profilaktycznych, chronią przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia chorobami osoby zaszczepione i zapewniają też bezpieczeństwo innym osobom, które z powodu przeciwwskazań nie mogą być zaszczepione. Są wartościową i pożądaną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym głównie wtedy, gdy obserwuje się zachorowania na te choroby w swoim otoczeniu.

 

 

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

6 komentarze

  1. Jeżeli przybywa dzieci nieszczepionych to oznaczać może tylko jedno-przybywa dzieci zdrowych w regionie. Mądrość rodziców pokonuje strach,którym sa karmieni przez koncerny i tzw.służbę zdrowia

  2. Ja byłam,szczepiona moja mama i babcia jesteśmy zdrowe to nieodpowiedzialni rodzice nie szczepią dzieci.Jeśli dziecko ma chorować to będzie chorowało czy jest zaszczepione czy nie

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

Środowisko dziennikarskie straciło wspaniałego kolegę i przyjaciela

Dziś w wieku 60 lat odszedł wieloletni dziennikarz i reporter Tygodnika Ciechanowskiego Krzysiu Kowalski To bardzo smutna wiadomość dla całego środowiska dziennikarskiego. Odszedł człowiek skromny,...

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Wystawienie zaświadczenia lekarskiego pozostaje w kompetencji lekarza Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest...

Nowe „Gwiezdne Wojny” nie w Ciechanowie

Dystrybutor zażądał na wyłączności na 4 tygodnie Kino Łydynia podjęło decyzję o nie graniu Gwiezdnych Wojen bowiem dystrybutor zażądał wyświetlania filmu przez 4 tygodnie na...

R E K L A M A

R E K L A M A