GłównaWiadomościSołtysi gminy Sońsk przejmują dowodzenie

Sołtysi gminy Sońsk przejmują dowodzenie

-

Powstało Stowarzyszenie Sołtysów gminy Sońsk. Swoją działalność rozpoczęło 9 lutego.

W gminie jest 36 sołtysów i do tej pory 27 z nich przyłączyło się do stowarzyszenia. Lista jest ciągle otwarta. Członkami stowarzyszenia mogą zostać aktualni oraz byli sołtysi, członkowie rad sołeckich oraz liderzy wiejskich organizacji pozarządowych. Ukonstytuował się już zarząd – prezesem został Zdzisław Zembrzycki, sołtys wsi Drążewo.

- R E K L A M A -"))

-Zauważyłem, że sołtysi nie bardzo wiedzą o co chodzi radnym gminy, szczególnie w ich sporach i kłótniach. Przez ostatnie dwa lata obserwowałem bardzo małą aktywność sołtysów na posiedzeniach i sesjach. Chcemy mieć wpływ, przynajmniej opiniodawczy, na to co się na radach uchwala. Chcemy móc opiniować istotne działania, które podejmuje rada i wójt gminy. A najbardziej mamy nadzieję bronić funduszu sołeckiego. To jest ważne osiągniecie ustrojowe, które podnosi nasz autorytet. Społeczność wiejska sama może decydować na co chce przekazać pieniądze, to ona wie co jest jej najbardziej potrzebne- wyjaśnia prezes

Wójt gminy Sońsk, Marzena Ślubowska cieszy się, że sołtysi są aktywni.

-Bardzo jestem zadowolona, bo to jest pierwsze stowarzyszenie w naszej gminie. Praca sołtysa wcale nie jest taka łatwa, chodzi tu o znajomość prawa, pewne doświadczenia. Nie wszystko da się wyjaśnić czy załatwić w trakcie sesji.  Teraz będą organizowane różne szkolenia, spotkania. To pomoże zintegrować się sołtysom.

11 marca obchodzony był Dzień Sołtysa, teraz z racji powstania Stowarzyszenie gmina Sońsk wspólnie może świętować ten dzień. Dziś o godzinie 16.00 w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Gołotczyźnie odbędzie się zatem I Gminny Dzień Sołtysa.

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

3 komentarze

  1. Wolne żarty. Jak Pan Sołtys z Drążewa oświadczy publicznie, że to nie jest jego kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami na radnych, to może uwierzę w te teorie o możliwościach sołtysów, których to teorii żadna ustawa nie potwierdza i nie przewiduje. A jeszcze wójt Ślubowska nakłoniła część przekupionej przez nią Rady do ograniczenia kompetencji samej Rady. Nawet Radni dziś nie mają prawa, zgodnie z nowym Statutem Gminy, nic uchwalić bez akceptacji wójta. No to sorry – co sołtysi mogą niby? Radni mogą poprosić wójta o opinię nt ich inicjatywy uchwałodawczej, wójt – jak zechce da to później do domorosłego prawnika, co to tylko w moich sprawach przygotował 31 decyzji wójta uchylonych w ciągu roku przez Sąd Administracyjny lub SKO, a jak prawnik zaakceptuje, to wójt jeszcze raz się zastanowi. I tyle. Gdzie tu miejsce dla sołtysów. Wójt gm. Sońsk działa na zasadzie – psy szczekają, karawana idzie dalej.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A