GłównaWiadomościJest ich coraz więcej. Gdy spotkasz wilka, nie panikuj

Jest ich coraz więcej. Gdy spotkasz wilka, nie panikuj

-

W Polskich lasach jest coraz więcej wilków. Spotkać je można także na Mazowszu. Są to zazwyczaj pojedyncze osobniki lub małe grupy wędrujące za pożywieniem z większych kompleksów leśnych.

Informacje o tych zwierzętach pojawiających się na terenie okolicznych powiatów docierają do nas coraz częściej. Kilka dni temu pod Mławą uratowano wilczycę, która wpadła we wnyki. W ciechanowskich lasach jeszcze nie odnotowano ich stałej bytności.

– Wilk jest zwierzęciem wędrownym. Młode mogą szukać swojego miejsca na ziemi. Jeśli miałyby się pojawiać, to w okresie cieczki, czyli na początku roku. Obecnie nie mam żadnych sygnałów od myśliwych. Jestem po rozmowach z nimi i po inwentaryzacji. Ta nie wykazała żadnych wilków na naszym terenie – informuje Tomasz Dróżdż z Nadleśnictwa Ciechanów.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie również uspokaja. Jak informuje Agata Antonowicz rzecznik prasowy RDOŚ, nie ma zgłoszeń, które świadczyłyby o znaczącym wzroście liczebności wilka w północnej części Mazowsza w ostatnim okresie. Jednak w wyniku objęcia tego gatunku ochroną w 1998 roku populacja wilka w Polsce rośnie i zwierzęta te stopniowo zajmują siedliska, z których zostały w przeszłości wyeliminowane w wyniku polowań.
W województwie mazowieckim zgłoszenia dotyczące szkód wyrządzanych przez wilki pochodzą najczęściej z terenu powiatów: przasnyskiego i ostrołęckiego.  W 2018 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie nie wpłynął dotychczas żaden wniosek o odszkodowanie, zaś w 2017 roku było ich 18 i dotyczyły w sumie 24 sztuk bydła.

- R E K L A M A -"))

Wilków nie trzeba się bać

– Wilki są bardzo ważnym elementem ekosystemów przyrodniczych – wyjaśnia rzecznik RDOŚ. – Prowadzą naturalną selekcję polując przede wszystkim na chore lub słabe zwierzęta, wpływają na utrzymanie w dobrej kondycji populacji takich gatunków, jak np. jelenie i łosie, a także sarny i dziki.  Ponadto wilki oczyszczają przyrodę z padliny czyli martwych zwierząt.

Wilki z natury unikają kontaktu z człowiekiem. Jednocześnie łatwo się przystosowują, zajmując także mniej dogodne dla siebie siedliska, czasem zbliżając się do terenów zamieszkanych przez ludzi. Znawcy gatunku twierdzą jednak, że te zwierzęta boją się ludzi, a w sytuacji przypadkowego spotkania należy zachować spokój i poczekać aż wilk się oddali.

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A