GłównaWiadomościZ fontanny prosto do szpitala?

Z fontanny prosto do szpitala?

-

Upał pcha nas do wody. A gdzie jej szukać w środku miasta? W fontannie! Na takie wodne zabawy przede wszystkim swoim dzieciom pozwalają rodzice. To duży błąd. Dlaczego?

Kąpiel w fontannach – nawet moczenie w nich rąk – jest po prostu niebezpieczne. Inspektorzy sanepidu, choć nie mają obowiązku badać wody z fontann ostrzegają, by trzymać się od nich z daleka, bo są zwykle siedliskiem niebezpiecznych bakterii.

- R E K L A M A -"))

Według epidemiologów, w pozostawionych poza wszelką kontrolą zbiornikach wodnych może swobodnie bytować nawet 30 różnych drobnoustrojów.

Fontanny są źródłem skażonego mikrobiologicznie aerozolu wodnego bakteriami z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). W wodzie fontann z obiegiem zamkniętym, mogą się znajdować liczne drobnoustroje, a w tym: grzyby, bakterie gronkowca, salmonelli, bakterie kałowe np. Escherichia coli, enterokoki, które mogą powodować: reakcje alergiczne w postaci wysypki, grzybice stóp lub inne choroby skóry, a także zapalenia płuc, oskrzeli, tchawicy, spojówek, uszu czy infekcje dróg moczowych – ostrzega ciechanowski sanepid.- Nie ma wymagań jakościowych dla wody w fontannach, a sporadycznie wykonywane badania wykazywały obecność mikrobiologicznych parametrów wskaźnikowych (bakterii grupy coli, Escherichia coli i Enterokoków) dyskwalifikujących jej przydatność do picia i do kąpieli – dodaje.

A w Ciechanowie fontann nie brakuje

Najpopularniejsze wśród dzieci, ale i dorosłych są fontanny na ulicy Warszawskiej oraz na Placu Jana Pawła II. Niektórzy właśnie tu, zamiast na miejskim kąpielisku, zażywają ochłody. Regułą jest widok dzieci taplających się w niecce fontanny, ku uciesze fotografujących ich rodziców.

Należy podkreślić, że za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów. Ponadto organy gminy mogą wydać akt prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, np. stanowiący załącznik do uchwał regulamin korzystania z fontann miejskich, który powinien uwzględniać m.in. oznakowanie informujące o zakazie picia i kąpieli – informuje sanepid.

Co prawda, w Ciechanowie zakazu nie ma ale my odradzamy kąpiel w takich miejscach.

Jeśli potrzebujecie ochłody dobrym rozwiązaniem będą kurtyny wodne – są one zasilane bezpośrednio z sieci wodociągowej objętej monitoringiem jakości wody. Jeżeli instalacja jest dokonywana z zachowaniem wymagań sanitarnych, urządzenia te nie stwarzają zagrożeń zdrowotnych.

- R E K L A M A -"))

Polityka prywatności oraz RODO

Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zamieszczane przez siebie w portalu Nasz Ciechanów w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody z tego tytułu.

Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Nasz Ciechanów" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z regulaminem.

5 komentarze

  1. Dokładnie! Kąpiąc się w takiej wodzie można zarazić się Legionellą, a ona prowadzi do zapalenia płuc,a nawet do śmierci. Nie wolno bagatelizować problemu!
    Dobrze, że pojawia się coraz więcej artykułów uświadamiających. My na fb prowadzimy również akcje informacyjne #poznajbakterie #legionella

      • A ja widzę GENIUSZU, że nie jesteś na czasie z niektórymi rzeczami. MADKA, to określenie specyficznego grona niektórych dzisiejszych matek i ich konkretnych zachowań. Nie musisz uczyć mnie ortografii. Następnym razem polecam zaznajomić się z tematem, przeanalizować kilka kwestii i dopiero zwracać komuś uwagę w taki sposób, w jaki to zrobiłeś/aś.

KOMENTARZE

Wprowadź treść komentarza
Wpisz swoje imię

R E K L A M A

R E K L A M A