Zadawał ból swoim pupilom

Na sygnale

Przedwczoraj w godzinach popołudniowych, dzielnicowy gminy Gołymin, sprecyzował informacje, które uzyskał po anonimowym telefonie i ustalił mężczyznę, który jest podejrzewany o znęcanie się nad swoimi psami.

Dowody wskazują na to, że mieszkaniec jednej z miejscowości tej gminy zajmował się tzw. kopiowaniem uszu. Na miejsce zdarzenia przybył lekarz weterynarii, który potwierdził, że kilkumiesięczne zwierzęta mogły paść ofiarami takiego nieuzasadnionego okrucieństwa. Wykonywanie tego zabiegu jest prawnie zabronione na terenie Polski i kwalifikowane jako przestępstwo.
„Kopiowanie” ma na celu ukształtowanie chrząstki ucha, aby w ostateczności miały pionową pozycję. Takie okaleczania nie mają uzasadnienia medycznego, są wykonywane dla celów estetycznych, które tylko dostarczają zwierzęciu niepotrzebnego bólu.
Nawet najmłodsi wiedzą, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a komunikują się z nim m.in. za pomocą uszu
i ogona. W przypadku obcinania uszu i obcinania ogona ta komunikacja jest znacznie utrudniona. Pies za pomocą tych części ciała informuje, że czuje się np. zagrożony, co może nie zostać odpowiednio odczytane i prowadzić do pogryzienia.
Karą za znęcanie się nad zwierzętami jest m.in. pozbawienie wolności do lat 3 i grzywna od 1000 do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Dodaj komentarz

Nasz Ciechanów

Lokalny portal informacyjny.

Bądź na bieżąco